To, že som pred rokmi vyštudovala psychológiu, mi dalo samozrejme veľa. Naučilo ma to ísť pod povrch, získala som empirické základy, naučila som sa počúvať, pozorovať, vnímať a chápať iných i seba. Ale až konkrétne situácie, stretnutia, ľudia, vzťahy, konflikty, omyly, výzvy a pracovné skúsenosti mi postupne otvárali priestor poznania. Stále sa učím, sledujem nové trendy, transformačné tréningy, vytváram vlastné workshopy podľa potrieb, ktoré vnímam od svojich klientov či priateľov.
S uspokojením konštatujem, že som prešla vlastným, naozaj náročným transformačným procesom, ktorý mi dnes umožňuje prekonávať ťažké životné situácie s nadhľadom a zároveň naplno prežívať prítomné okamihy. Uvedomila som si, že sa mi podarilo objaviť a zvnútorniť niekoľko zdravých, zásadných postojov, ktoré mi od základov zmenili realitu. Nečakajte nič zložité, prevratné či novátorské. Ako vo všetkom, aj tu fungujú tie najjednoduchšie, dávno známe pravdy:

 1. ŠŤASTIE JE MOJE OSOBNÉ ROZHODNUTIE. Je to moje myslenie, čo určuje kvalitu môjho života. Aj to, či viem byť šťastná. Jednoduché, že?
 2. VO VŠETKOM A KAŽDOM HĽADÁM NIEČO DOBRÉ. Viem. Nie každý deň je dobrý, ale v každom dni je možné nájsť niečo dobré. Treba len chcieť!
 3. NECHÁVAM ODÍSŤ, ČO TREBA. Nemôžem mať šťastný dnešok, keď budem myšlienkami v zlom včerajšku alebo neistom zajtrajšku.
 4. DÔLEŽITÉ JE TO, ČO SI O SEBE MYSLÍM JA. Prestať riešiť, čo si o mne myslia ostatní, mi do života prináša úžasnú úľavu. Názory iných neplatia moje účty, ani netvoria moje JA.
 5. ODPÚŠŤAM SI CHYBY. Chyby máme všetci a keď si ich pripustíme, robia nás v očiach ostatných sympatickými. A dokonalosť je predsa nudná!
 6. DRŽÍM SA ĎALEJ OD NEGATÍVNYCH ĽUDÍ. Och áno! Nebudem pre ostatných smetným košom, do ktorého si odkladajú svoje smeti. Nech si ich riešia sami, keď ich sami vytvárajú.
 7. USMIEVAM SA NA SEBA AJ OSTATNÝCH. Aj v ťažkých chvíľach. Nie falošne, ani nasilu. Ale preto, že úsmev je správou pre moju dušu, že všetko bude vporiadku.
  Budem rada, keď si vyberiete to, čo v tejto fáze života potrebujete
  Odporúčam vám si tú časť odpísať , kdekoľvek: do diára, na chladničku či nástenku a každý deň si ju niekoľkokrát prehrať v mysli. Tak si ju zvnútorníte a osvojíte. A práve vtedy sa začnú diať potrebné zmeny